WortloSve gramatičke lekcije › Gramatika: švicarski njemački

Infinitiv: go, cho, la, z, für z i am … sii

go / cho: u perfektu se često zadrži samo go, bez gange: I bi go poschte (bio sam u kupovini).

la (lassen) se također ponavlja ispred infinitiva: Er laht s Auto la flicke (daje auto na popravku). aafo (početi) ide bez ičega ili sa z: Es fangt aa rägne.

z = zu: Es isch schwirig z verstah. Kod razdvojivog glagola z ide u sredinu: aazlüüte, ufzstah. für z = um zu (da bi): I spare für z reise. ohni z = ohne zu (bez da).

am + infinitiv + sii = biti usred radnje: I bi am Choche (upravo kuham). Vrlo često u govoru.

Mir sind geschter go schwümme.

Juče smo išli plivati.

I ha vergässe aazlüüte.

Zaboravio sam nazvati.

I spare für z reise.

Štedim da bih putovao.

Momänt, i bi am Telefoniere.

Trenutak, telefoniram.

Uči uz Wortlo besplatno

Prevodi riječi iz svog čitanja, ponavljaj ih karticama i vježbaj rečenicama s prazninama.

wortlo.com →