Infinitiv završava na -e (mache, schaffe) ili na dugi samoglasnik (gaa, cho, sii). U množini postoji samo jedan oblik za mir, dir i si: -ed u Cirihu (mir mached, si mached). Najčešći glagoli su nepravilni i njih ćeš stalno slušati:
| i | du | er / si / es | mir / dir / si | |
|---|---|---|---|---|
| mache (machen) | mache | machsch | macht | mached |
| sii (sein) | bi | bisch | isch | sind |
| ha (haben) | ha | häsch | hät | händ |
| gaa (gehen) | gang / gaa | gaasch | gaat | gönd |
| cho (kommen) | chume | chunsch | chunt | chömed |
| tue (tun) | tue | tuesch | tuet | tüend |
| gää (geben) | gibe | gisch | git | gänd |
| näh (nehmen) | nime | nimmsch | nimmt | nämed |
| säge (sagen) | säge | seisch | seit | säged |
| wüsse (wissen) | weiss | weisch | weiss | wüssed |
| gseh (sehen) | gseh | gsehsch | gseht | gsehnd |
| laa (lassen) | lah | lasch | laht | länd |
U centralnoj Švicarskoj (Luzern, Zug) čućeš het umjesto hät i hend umjesto händ, te druge nastavke množine zavisno od sela. S oblicima iz Ciriha svi će te razumjeti.
Was machsch hüt?
Šta radiš danas?
Mir gönd am Samschtig is Kino.
U subotu idemo u kino.
Weisch, wo de Bahnhof isch?
Znaš li gdje je stanica?
Er git mer s Buech.
Daje mi knjigu.
Prevodi riječi iz svog čitanja, ponavljaj ih karticama i vježbaj rečenicama s prazninama.
wortlo.com →