WortloSve gramatičke lekcije › Gramatika: švicarski njemački

gen_vtype

Glagoli go, cho, la, aafo

Tipično za švicarski njemački: gehen, kommen, lassen, anfangen se ponavljaju ispred infinitiva (i gang go poschte = idem u kupovinu).

I gang go poschte.

Chunsch go ässe?

Er fangt aa go schaffe.

Razdvojivi glagoli

Kao u standardnom njemačkom: rječca ide na kraj (i lüüte dir aa; aaglüütet).

I lüüte dir morn aa.

Modalni glagoli

chöne (können), müesse, dörfe, söle, wele, möchte; u prošlosti modalni glagol često dolazi prije infinitiva (dass i ha müesse schaffe).

I mues hüt schaffe.

Es tuet mer leid, dass i ha müesse gah.

Uči uz Wortlo besplatno

Prevodi riječi iz svog čitanja, ponavljaj ih karticama i vježbaj rečenicama s prazninama.

wortlo.com →