würd + infinitiv, ili kratki oblici hett, wär, chönnt, müesst; u prošlosti: hett / wär + particip.
I würd gärn cho.
Wenn i Ziit hett, wär i scho dihei.
Ne postoji u govornom švicarskom njemačkom: za prenošenje riječi kaže se « Er hät gseit, er heig/hett kei Ziit » ili jednostavno « dass ».
Er hät gseit, dass er kei Ziit hät.
du: bez zamjenice (Chumm! Lueg!); više osoba: -ed (Chömed! Lueged!).
Chumm, mir gönd!
Lueged emal!
Prevodi riječi iz svog čitanja, ponavljaj ih karticama i vježbaj rečenicama s prazninama.
wortlo.com →