WortloSve gramatičke lekcije › Gramatika: švicarski njemački

gen_mode

Konjunktiv II

würd + infinitiv, ili kratki oblici hett, wär, chönnt, müesst; u prošlosti: hett / wär + particip.

I würd gärn cho.

Wenn i Ziit hett, wär i scho dihei.

Konjunktiv I

Ne postoji u govornom švicarskom njemačkom: za prenošenje riječi kaže se « Er hät gseit, er heig/hett kei Ziit » ili jednostavno « dass ».

Er hät gseit, dass er kei Ziit hät.

Imperativ

du: bez zamjenice (Chumm! Lueg!); više osoba: -ed (Chömed! Lueged!).

Chumm, mir gönd!

Lueged emal!

Uči uz Wortlo besplatno

Prevodi riječi iz svog čitanja, ponavljaj ih karticama i vježbaj rečenicama s prazninama.

wortlo.com →